Vi är nominerade till Årets skolrestaurang 2017


augusti 23, 2017 9:57 f m av Emelie Bondesson

-”Vi jobbar konstant för att våra elever ska få en så bra måltidsupplevelse som möjligt, säger Björn från köket. Många delar måste fungera ihop för att en lunch ska upplevas positivt. 2015 placerade vi oss på 17:e plats i landet och förra året kom vi 11:a. Jag tycker vi är tillräckligt bra för att kunna avancera ytterligare på listan och målet är att vara bättre för varje gång vi tävlar. Samtidigt måste jag vara ödmjuk och stolt att vi är nominerade för tredje året i rad, konkurrensen är stenhård och många skolrestauranger är väldigt duktiga. Jag vill samtidigt lyfta fram all personal i köket som gör det möjligt att inte bara tävla i skolmat utan framför allt ge våra elever en bra upplevelse 178 dagar om året, avslutar en glad kökschef”.
”White Guide Junior är den enda tävlingen i Sverige som bedömer HELHETEN. Juryn har bedömt smak och näring, men också måltidsmiljö, service, pedagogiskt samarbete, engagemang från rektorn, kommunala satsningar, hållbarhet och andra parametrar som bidrar till att höja måltidsupplevelsen för eleverna”.
Finalen avgörs i september i Göteborg.